Bioptron w leczeniu " łokcia tenisisty" 

lokiectenisistyŁokieć tenisisty" jest bolesną dolegliwością mającą swe źródło w zmienionej patologicznie okolicy przyczepu ścięgien mięśni prostowników nadgarstka do kości nadkłykcia bocznego kości ramiennej, prowadzącą do obniżenia funkcji kończyny dotkniętej problemem.

Grupą najbardziej narażoną na problemy ze ścięgnami są ludzie w przedziale wiekowym  między 45 a 65 rokiem życia. Bardzo często na tę przypadłość zapadają ludzie pracujący na co dzień z komputerem (sekretarki, pracownicy biurowi, informatycy) - chodzi o specyficzny układ rąk podczas pisania na klawiaturze komputera, a także ludzie wykonujący ruchy nadgarstka  z silnym zaciskiem ręki. Tenisiści, stanowią zaledwie 10% wszystkich pacjentów z problemem "łokcia tenisisty".

Łokieć tenisisty" do niedawna traktowany był jako problem o charakterze zapalenia ścięgna i leczony był lekami przeciwzapalnymi, tj. sterydy w iniekcjach (tzw. blokady), maściami i żelami przeciwzapalnymi oraz zabiegami fizykoterapeutycznymi zmniejszającymi stan zapalny.
Kilka lat temu stwierdzono, że przyczyną dolegliwości są zmiany o charakterze degeneracyjnym tj. uszkodzenie struktury włókien kolagenowych tworzących ścięgna i nieprawidłowe ukrwienie okolicy przyczepu spowodowane długo trwającym przeciążeniem mięśni z powtarzającymi się mikrourazami na ich przyczepie do kości.

Jak stwierdzić czy występuje "łokieć tenisisty"? Wystarczy przeprowadzić prosty test polegający na prostowaniu nadgarstka i trzeciego palca przeciw oporowi , wtedy dochodzi do nasilenia dolegliwości i pojawia się silny kłujący ból zlokalizowany w okolicy nadkłykcia bocznego kości ramiennej. Ból pojawia się także gdy zaciskamy mocno dłoń lub zginamy grzbietowo nadgarstek.

Domowe leczenie polega przede wszystkim na wyeliminowaniu lub maksymalnym ograniczeniu na okres około 2-3 tygodni wszystkich ruchów nasilających dolegliwości bólowe. Drugim elementem jest masaż elektroakupunkterem co 3-4 godz. bolącego miejsca i zastosowanie naświetlania Lampą Bioptron min 20 min. jednorazowo.

Światło spolaryzowane ma zdolności odbudowy uszkodzonych włókien kolagenowych oraz poprawia ukrwienie okolicy przyczepu mięśnia. Światło Bioptron działa również przeciwbólowo.

- Zabiegi powinny być wykonywane systematycznie przez okres 2-3 tygodni kila razy dziennie

- Należy pamiętać, że przy równoczesnym ograniczeniu ruchów dłoni i nadgarstka  oraz zastosowaniu terapii Bioptron możemy osiągnąć zadawalające efekty

- Odpowiednio wcześnie zastosowana terapia Bioptronem daje bardzo dobre rezultaty.

Możemy w ten sposób ustrzec się przed najczęściej stosowanymi przez ortopedów blokadami sterydowymi, które są metodą niebezpieczną, ponieważ sterydy wyłączają ból i pacjent nie wie kiedy robi sobie krzywdę co może doprowadzić do całkowitego urwania mięśni lub znacznego nasilenia zmian.