Leczenie owrzodzeń podudzi 

 

owrzodzenie 1

BIOPTRON w leczeniu żylnych
owrzodzeń podudzi

Do przyczyn nerwobólu nerwu trójdzielnego zalicza się:

Już pierwsze zabiegi Lampą Biotron likwidują ból a wykonywane 2-3 razy dziennie przez kilka dni zaczynając od pierwszych dni dolegliwości, całkowicie likwidują objawy.

Żylne owrzodzenia podudzi stanowią jeden z najpoważniejszych problemów terapeutyczno-ekonomicznych w medycynie. Wiele osób w pewnym okresie życia cierpi na przewlekłe owrzodzenia kończyn dolnych. Większość z nich to owrzodzenia na tle niewydolności żylnej. Mogą one być następstwem nieleczenia żylaków, przebytej zakrzepicy żył głębokich kończyn dolnych lub innej przewlekłej niewydolności żylnej. U ponad połowy pacjentów choroba trwa ponad 10 lat i ma wiele nawrotów. Inną przyczyną powstawania owrzodzeń żylnych jest niewydolność perforatorów. Uszkodzenie zastawek perforatorów przy wydolnych zastawkach żył układu głębokiego powoduje zmianę warunków odpływu krwi w ten sposób, że część krwi cofa się do układu powierzchniowego, co utrudnia odpływ krwi z kończyny i powoduje jej zaleganie w żyłach powierzchniowych. Skóra tak przekrwionej kończyny jest relatywnie niedotleniona, a to w połączeniu z niewielkim nawet urazem lub infekcją prowadzi do powstawania owrzodzenia. Obok zmian na poziomie makrokrążenia, za przyczynę powstawania owrzodzeń odpowiedzialne są zmiany mikroangiopatyczne.

Typowe owrzodzenia żylne zlokalizowane są powyżej kostki przyśrodkowej podudzia. Może ono być głębokie sięgające do powięzi, często owrzodzeniem towarzyszą już wcześniej istniejące zmiany troficzne skóry, przebarwienia, wypryski i obrzęki. Skóra wokół owrzodzenia jest zwykle zaczerwieniona, a jej stwardnienie jest spowodowane zwłóknieniem tkanki podskórnej. W miejscu gdzie doszło do zaniku naczyń krwionośnych w skórze, pojawiają się blade obszary. Owrzodzenia mogą być pokryte suchą lub rozpływną martwicą. W wyniku trwającej wiele lat niewydolności żylnej, tkanki nie są odpowiednio dotlenione i odżywione. Stają się więc coraz bardziej "zatrute" produktami odpadowymi przemiany materii. Zmiany te najszybciej widać wokół kostek, bo tam najsilniej zalega krew. Skóra brązowieje, staje się bardzo słaba, łuszczy się i swędzi. Jakikolwiek uraz w okolicy kostki rozpoczyna proces chorobowy. Najczęściej pacjentom wydaje się, że właśnie upadek, czy skaleczenie jest tego przyczyną. Podejmują leczenie dermatologiczne, niestety bez żadnych efektów.
Najczęściej z tym problemem zgłaszają się do nas osoby 60-80 letnie. W skrajnych przypadkach pacjenci mają otwarte rany nawet od 40 lat. Przychodzą do nas pozbawieni chęci do życia. Z bólu nie mogą spać. Obraz beznadziejnie powiększającej się rany, często przykrego zapachu odizolował ich od świata. Są po wielu próbach leczenia, nawet przeszczepach. Stracili wszelką nadzieję.

Istnieją 3 grupy pacjentów, u których pojawiło się owrzodzenie:

1. pacjenci posiadający wiele lat nie leczone żylaki, 
2. pacjenci po przebytych zakrzepicach żył głębokich oraz, 
3. pacjenci z owrzodzeniami o mieszanej etiologii tętniczo-żylno-linmfatycznej lub chorujący na cukrzycę

Udokumentowane badania a także obserwacje kliniczne przeprowadzane w Polsce i na świecie potwierdzają skuteczność stosowania światła spolaryzowanego w leczeniu trudno gojących się ran żylakowych podudzi .
   
Światło Lampy Biotron wnika w tkankę pozbawioną naturalnej ochrony jaką stanowi skóra prawie dziesięciokrotnie głębiej niż w tkankę zdrową. Podobne znacznie głębsze działanie ma Biotron w przypadku tkanki zmienionej zapalnie.    

    
Światło przyspiesza znacznie proces ziarninowania czyli gojenia się rany, poprzez stymulowanie mechanizmów fizjologicznych odpowiedzialnych za gojenie się rany.

 
Poprawia mikrokrążenie na całym zmienionym martwiczo obszarze wokół owrzodzenia oraz umożliwia rewitalizację skóry i tkanki podskórnej